24. май – празник на нашата духовност

# # #
  • comments off

24. май – празник на нашата духовност

24.май е един от най-любимите, най-обичани наши празници, такъв, какъвто няма никъде другаде в света.

         24. май не е просто един обикновен празничен ден. Той е повод за изява на нашата духовност, когато българският народ е като вулкан от емоции, проявяващи се в изключителна почит и признателност към великото дело на нашите първоучители. Чувствата са възвишени, мислите са светли.

         Преди дванадесет века двамата братя Кирил и Методий създават азбуката, на която пишем и днес. С думите, създадени на нея, можем да преживяваме, да записваме всяка мисъл, всяка история, всяка песен. Нашите първоучители дават на народа ни възможността да се образова, да чете, да пише и да запази своята история. Без тях щяхме да говорим и пишем по друг начин или да сме забравили кои сме.

         На 24.май улиците и площадите в нашите села и градове оживяват и се изпълват с празничност. Шествията са много цветни и музикални. Всички пеят химна на Кирил и Методий, а той е толкова тържествен и вдъхновяващ. Винаги, когато го чуя, се чувствам горд, че съм българин и че принадлежа към народ с  толкова богата култура.

24.май е светъл и велик ден. Това е денят на озарението, на възраждането, на просвещението, на знанието, което е мощно оръдие по пътя ни към „светли бъднини“. Силно, но искрено звучат думите на Свети Константин-Кирил Философ: “ Голи са без книги всички народи…“. Напълно съм съгласен с тази мисъл на нашия първоучител, защото книгите са „светилници“, осветяващи нашите души, животът ни.

         Най–известните произведения, посветени на празника са “Родна реч“ на Ран Босилек, „Кирил и Методий“ на Младен Исаев, „Звуци и букви“ на Калина Малина, „Кирил и Методий“ на Никола Фурнаджиев и други.

         Нека пазим чистотата и богатството на своя роден език , чрез който се поддържа  и извисява духа български!

                                               Мартин Преславов Цветанов, 6.в клас

  • Сподели