Как да реагираме на детската агресия
Как да реагираме на детската агресия
Хапането, удрянето и скубането са нещо съвсем нормално при децата, които още не са започнали да говорят. Когато детето се държи така, то се опитва да ти каже, че нещо го притеснява и това е единственият начин, по който може да го демонстрира. То може да е изморено, превъзбудено, объркано, ядосано, гладно, или просто да му е скучно. Какъвто и да е проблемът, няма причина да се притеснявате. Агресията в никакъв случай не означава, че детето е „лошо”, невъзпитано, неприспособено, или пък че вие сте лош родител. Гледайте на изблиците му като начин на общуване. Научете се да „четете” поведението му, като се питате „какво може да не е наред?”. Пет начина да НЕ реагирате на хапане, удряне и скубане:
1. Не хапете детето обратно, надявайки се, че така ще си научи урока.
2. Не наказвайте детето и не го изпращайте да стои само в стаята си. Последиците ще го накарат да се чувства по-властно и то ще започне да се държи така постоянно.
3. Избягвайте да му четете лекции.
4. Не му предлагайте да удря възглавницата или играчките си. Искате да го научите да решава проблемите си, а не да изкарва емоциите си навън с физически действия.
5. Не карайте детето да обясни поведението си, а се съсредоточете над решаването на проблема.
Стъпки към прекратяването на хапането и агресивните прояви на детето завинаги:
1. Бъдете активни. По-лесно е да превъзпитате детето, отколкото да го наказвате всеки път.
2. Обръщайте внимание на детето. Не го оставяйте да вилнее без ответна реакция от ваша страна. Покажете му, че сте на негова страна, когато е разстроено.
3. Бъдете внимателни. Отидете при „жертвата” и се извинете за държанието на детето си.
4. Бъдете спокойни. Детето ще ви слуша по-внимателно, ако му говорите с нормална, но твърда интонация.
5. Бъдете твърди. Застанете на една ръка разстояние от детето и му кажете: „Не хапи. Ухапването боли.”.
6. Бъдете реалисти. Имайте вяра в изначалната доброта на детето си и знайте, че това поведение ще се промени, макар и бавно.
7. Хвалете детето. Обръщайте му внимание, когато се държи прилично, и го хвалете редовно.